Ettevõtluskonto
KONTO OMANIKU VAATEST
Ettevõtluskonto on eraisikule mõeldud lihtsustatud ja soodne võimalus tegutseda ettevõtjana. Igakuiseid maksudeklaratsioone, tulude-kulude arvestusi ega raamatupidamisaruandeid ei pea tegema. Maksete arvestus ning maksude tasumine Maksuametile toimub ettevõtluskonto kannete alusel automaatselt.
Isikul ei ole kohustust registreerida end ettevõtjana.
Ettevõtluskontot kasutades ei saa olla käibemaksukohustuslane ega tegutseda FIE-na samal või sarnasel tegevusalal.
Ettevõtluskonto sobib teenuste osutamiseks ja kaupade müümiseks nii eraisikutele kui äriühingutele.
Ettevõtluskontot on võimalik avada hetkel ainult LHV Pangas.
Ettevõtlustulu maksumäär:
• 20% ettevõtluskontole laekunud summast kui see ei ületa 25 000 € kalendriaastas;
• 40% ettevõtluskontole laekunud 25 000 € ületavast summast.
Ettevõtluskonto kaudu teenitud tulu on ühtse maksuga maksustatav tulu, mis jagatakse tulumaksu, sotsiaalmaksu ja kohustatud isiku puhul ka kogumispensioni makse vahel.
Ettevõtluskontot omaval inimesel on õigus ravikindlustusele, kui kalendrikuus laekunud sotsiaalmaksu osa on vähemalt sotsiaalmaksu minimaalse kohustuse ulatuses. 2022. aastal on sotsiaalmaksu minimaalse kohustuse aluseks olev kuumäär 584 eurot ja sotsiaalmaksu minimaalne kohustus on 192,72 eurot kuus (584 × 33%). Andmed inimese kohta, kelle eest on laekunud sotsiaalmaksu miinimumkohustuse ulatuses, esitab Maksu- ja Tolliamet Haigekassale.
Näited ravikindlustuse kohta: https://www.emta.ee/eraklient/maksud-ja-tasumine/maksustatavad-tulud/ettevotlustulu-ja-ettevotluskonto#ravikindlustus
Ettevõtluskontole laekunud ettevõtlustulult ei ole õigus teha füüsilise isiku tuludeklaratsioonis mahaarvamisi (nt maksuvaba tulu, eluasemelaenu intressid, koolituskulud). Samuti ei arvestata ettevõtlustulu maksu tulumaksu osa füüsilise isiku tuludeklaratsioonis tasutud või kinnipeetud tulumaksuna. Samas on oluline arvestada, et ettevõtluskontole laekunud summad, millest on maha arvatud sotsiaalmaksu osa, lähevad arvesse füüsilise isiku aastatuluna ja mõjutavad seeläbi füüsilise isiku maksuvaba tulu summa suurust.
ÄRIÜHINGU EHK TEENUSE / KAUBA SAAJA VAATEST
Kui ettevõte teeb koostööd eraisikuga, kes kasutab ettevõtluskontot, siis tuleb ettevõttel sõlmida selle isikuga leping, kõik väljamaksed tehakse lepingu alusel. Eraisik arveid ei väljasta!
Ettevõtluskonto omanik peab teenuse saajat teavitama, et ta “osutab teenust ettevõtluskonto kaudu ja et teenus kuulub maksustamisele ettevõtlustulu lihtsustatud maksustamise seaduse alusel.”
See tähendab, et seaduse järgi tekib äriühingul täiendav tulumaksukohustus määras 20/80 ehk 25% väljamakstavatelt summadelt. See kehtib ainult teenuse puhul, kaupade müümisel täiendavat maksukohustust ei teki. Lisaks peab äriühing väljamakstud summad Maksuametis deklareerima.
Kui ettevõtluskonto omanik ei teavita äriühingut, et ta osutab teenust ettevõtluskonto kaudu, siis tuleb äriühingul isik registreerida Maksuameti töötamise registris ning maksustada väljamakstud summad tavapäraselt kõikide tööjõumaksudega.
Allikas: Maksu- ja Tolliamet emta.ee
***
Kui soovid abi või konsultatsiooni ettevõtluskonto ja selle kasutamise kohta ettevõtte kui ostja või konto omaniku kui teenuse/kauba müüja vaatest, siis võta meiega ühendust!
Flow Finance OÜ pakub teenuseid nii mikro- kui ka igapäevast raamatupidamist ja finantsjuhtimist vajavatele ettevõtetele.
Vaata ka meie teisi teenuseid flowfinance.ee ja võta meiega ühendust!
#raamatupidamisteenus
#ettevõtluskonto
#maksuarvestus